Miedź (Cuprum) jest pierwiastkiem chemicznym z grupy metali przejściowych układu okresowego. Jego nazwa pochodzi z wyspy Cypr, na której został odkryty po raz pierwszy w czasach starożytnych. Miedź występuje w skorupie ziemskiej, ma kolor ceglastoczerwony, gęstość 8,96 g/cm? i topi się w temperaturze 1083°C. Po oczyszczeniu staje się miedzią metaliczną, w charakterystycznym czerwono brązowym kolorze. To metal który idealnie przewodzi ciepło i elektrykę, dlatego najczęściej używany jest w produkcji przewodów elektrycznych i rur. Miedź ma bardzo dobre właściwości cieplne, które przydają się w przemyśle chemicznym.
Miedź wraz z innymi elementami tworzy różnorakie stopy, które przydają się np. w jubilerstwie (połączenie złota i miedzi tworzy idealny do obróbki biżuterii materiał). Innym znanym stopem jest brąz – czyli połączenie miedzi z cyną. Dodatkowe elementy takie jak fosfor czy krzem zmieniają właściwości brązu powodując, że jest on bardziej rozciągliwy lub bardziej kowalny. Kolejnym stopem z udziałem miedzi i cynku jest mosiądz. Dzięki wysokiej odporności na korozję, miedź wykorzystywana jest na morzu, w budownictwie oraz przemyśle. W wilgotnym środowisku pokrywa się patyną, która chroni miedź przed dalszą korozją. Miedź ulega korozji w atmosferze zawierającej dwutlenek siarki. Miedź to bardzo plastyczny materiał – daje się zginać, rozciągać, rozpłaszczać – dzięki czemu idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju zdobień – zarówno w biżuterii jak i budownictwie (daje się łatwo lutować). Dodatkowo materiał ten jest bardzo wytrzymały mechanicznie.
Miedź znajduje się również w organizmach żywych – roślinnych i zwierzęcych. Najwięcej znajduje się jej w wołowinie, sałacie, grzybach, owocach morza, podrobach, chlebie pełnoziarnistym, warzywach strączkowych, orzechach, awokado, w kakao, czy kiwi. Miedź jest potrzebna ludzkiemu organizmów, jej niedobór prowadzi do niedokrwistości, poprzez zahamowanie wchłaniania żelaza, który transportuje czerwone krwinki. Brak miedzi powoduje anemię, schorzenia naczyń wieńcowych, ograniczenie wzrostu i płodności, zaburzenia sytemu nerwowego, migreny, choroby układu krążenia, osteoporozę, zaburzenia psychiczne, ogólną słabość organizmu. Codzienna dawka miedzi w pokarmach powinna wynieść dla dorosłego człowieka 2 mg.
Miedź ma działanie dezynfekujące, zapobiega zakażeniom. Pliniusz Starszy pisał, że rany nigdzie nie goją się lepiej, niż w sąsiedztwie kopalni miedzi. Zatem miedź ma właściwości bakteriobójcze, gdyż bakterie po zetknięciu z miedzią po prostu przestają oddychać.
Idealnym rozwiązaniem niektórych problemów zdrowotnych jest biżuteria, w której wykorzystuje się miedź. Miedziane bransoletki są alternatywną metodą na walkę z bólem, reumatyzmem, lumbago, artretyzmem, urazami sportowymi, bólami pleców, łokci, nadgarstków, kolan, kręgosłupa. Miedź pomaga w walce ze zmęczeniem, stresem, zaburzeniami krążenia krwi, kłopotami ze snem, żylakami czy osteoporozą.
Miedziane ozdoby noszone od czasów starożytnych chronić mają przed bólem. Niektóre kultury takie jak: Masajowie, Indianie Pueblo, Szerpowie używali miedzi do zwiększenia wytrzymałości. W Indiach miedź ma znacznie astrologiczne. Chroni przed złem, jest symbolem łagodnej Wenus. W Chinach miedź ma znaczenie dla regulacji przepływu energii życia – zwanej chi. W antycznej Grecji czy też Rzymie, aby zmniejszyć ból, wojownicy nosili na swych rękach miedziane bransolety. Miedź posiada składnik zwany enzymem, który pomaga w regeneracji i wytwarzaniu chrząstek, działa również w walce z wolnymi rodnikami, które niszczą strukturę innych cząstek i ich regenerację, prowadząc do starzenia się komórek. Zielony osad tworzący się poprzez kontakt z ludzkim potem to związki miedzi, które organizm wchłania zgodnie z własnymi potrzebami poprzez skórę. Według analiz specjalistów związki miedzi są bardziej skuteczne i mniej toksyczne niż leki używane przy schorzeniach artretycznych.
Miedź ma również znaczenie dla ochrony środowiska. Jest odporna na korozję, bakteriostatyczna, łatwa do przetwarzania, dzięki czemu nie zanieczyszcza ziemi. Idealnie nadaje się do produkcji energooszczędnych napędów, zmniejszając produkcję i szkodliwość gazów dwutlenku węgla, siatki czy tlenu azotu.
Miedź jest elegancka, wytrzymała i świetnie działa na nasze zdrowie. Czego chcieć więcej?
Biżuteria z miedzi i zakładki do książek dostępne w Galerii Deko.
Jeżeli masz pytania albo nie znalazłaś biżuterii miedzianej z ulubionym kamienieniem napisz do mnie.
Postaram się zrobić biżuterię specjalnie dla Ciebie.